Ili „Kako je RH protivno svojoj volji dobila 29.000 kuna"
Varaždin, 29. rujna 2010. godine. Trgovački sud u Varaždinu donio je rješenje o zaključenju stečajnog postupka nad imovinom dužnika pojedinca Kazimira Kaglevića vlasnika obrta „Trikon S".
Pokretanje stečaja predložio je RIS - Regionalni industrijski sindikat nakon što radnicama nisu isplaćene tri plaće i nakon što je utvrđeno da poslodavac teško krši prava radnica.
Trgovački sud u svom rješenju navodi da je stečajni upravitelj Stanko Makar dipl. oec. tijekom stečaja unovčio svu imovinu stečajnog dužnika. Imovina se sastojala od pletačkih strojeva te vlasničkog udjela u društvu „Trikon" d.o.o. , prihodovano je ukupno 54.004,22 kuna. Taj je novac raspodijeljen na slijedeće dijelove: materijalni troškovi stečaja 24.188,58 kuna, Republika Hrvatska 29.183,40 kuna, a radnice predlagateljice stečaja 00,00 kuna. Stečajni upravitelj odrekao se svoje naknade!? U trenutku zatvaranja stečaja stanje na žiro računu bilo je 632,24.
Za namirenje vjerovnika koji su potraživali ukupno 484.173,00 kn, nije bilo sredstava. Ni za radnice, koje su predložile otvaranje stečaja nije se našla ni jedna jedina kuna. Tako je u ovom stečajnom postupku profitirala jedino Republika Hrvatska. Reklo bi se „ni kriva ni dužna". Naime, iako je RH, odnosno Ministarstvo financija, odnosno Porezna uprava znala za postojanje stečajnih razloga, sama nije inicirala otvaranje stečaja. Isto tako, prema neslužbenim informacijama, postoje svi uvjeti za pokretanje stečajnog postupka nad društvom „Trikon" d.o.o. Sa pokretanjem stečajnog postupka čekat će se da dug ponovno naraste na pola milijuna kuna ili više.
A što je s radnicama? Trenutno su nezaposlene, prijavljene na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Naći će se neki pametnjaković i ustvrditi kako im treba smanjiti ili ukinuti naknadu za nezaposlene, ako ju uopće primaju. To zato, da bi bile aktivnije u traženju novog zaposlenja. Po mogućnosti kod istog ili sličnog poslodavca koji je varao i njih i „državu" plaćajući prekovremeni rad 10,00 kuna neto.
Da, a što je s radnicama? Navodno su i one dobile dio svojih neto potraživanja. Onako, uobičajeno, na ruke, na crno. Samo o tome ne smijemo previše govoriti, jer mogla bi ista ova država koja je cijelo vrijeme tolerirala ponašanje poslodavca zatražiti da radnice od te mizerije plate poreze i doprinose, ili bi im mogla uskratiti novčanu naknadu na burzi, ako je uopće primaju.
PS, znade naša „država" tko joj duguje desetke milijuna kuna i tko za svojih 500 radnika nije platio doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje još tamo od 01. siječnja 2003. godine. Tko je taj poslodavac? Ime poslodavca ne smije se obznaniti, zaštićeno je „pozitivnim propisima" kao porezna tajna.